Anyone who has attended one of my couponing workshops or been a tutoring client knows that I love practical math. I love math that I can use - that you can use. My couponing booklet has a page dedicated solely to helping people understand how to calculate price per unit with coupons and various types of sales. I love math that makes my life easier and richer. So when I start my workshop off with "My grocery budget for a family of four humans and two dogs is less t [...]